Skip to content

2015 NCAA Baseball Tournament Scoreboard & Schedule – Saturday May 30

May 31, 2015
While UC Santa Barbara became the first #1 seed eliminated at the 2015 NCAA Tournament, rain was the big news of the day - forcing suspensions and postponements at Illinois Field (pictured), Dallas' Horner Park and Cougar Field in Houston.

While UC Santa Barbara became the first #1 seed eliminated at the 2015 NCAA Tournament, rain was the big news of the day – forcing suspensions and postponements at Illinois Field (pictured), Dallas’ Horner Park and Cougar Field in Houston. (photo courtesy of the University of Illinois Athletic Department)

(bold font indicates “home” team for individual game – all times EDT)

Baton Rouge Regional

Friday May 29
#1 LSU 10  #4 Lehigh 3
#2 UNC Wilmington 10  #3 Tulane 1

Saturday May 30
#3 Tulane 15  #4 Lehigh 3 (Lehigh eliminated)
#1 LSU 2  #2 UNC Wilmington 0

Sunday May 31
#2 UNC Wilmington vs. #3 Tulane – 4:00PM
#1 LSU vs. UNCW/Tulane winner – 8:00PM

Monday June 1
#1 LSU vs. UNCW/Tulane winner – 8:00PM (if necessary)

Champaign Regional

Friday May 29
#2 Notre Dame 13  #3 Wright State 7
#1 Illinois 10  #4 Ohio 3

Saturday May 30
#3 Wright State 5  #4 Ohio 2 (suspended T3)
#1 Illinois vs. #2 Notre Dame (PPD)

Sunday May 31
#3 Wright State 5  #4 Ohio 2 (resumption T3) – 12:00PM
#1 Illinois vs. #2 Notre Dame – 4:00PM
Wright State/Ohio winner vs. Illinois/Notre Dame loser – 8:00PM

Monday June 1
W G4/W G5 – TBA
W G4/W G5 – TBA (if necessary)

College Station Regional

Friday May 29
#3 California 9  #2 Coastal Carolina 3
#1 Texas A&M 5  #4 Texas Southern 0

Saturday May 30
#2 Coastal Carolina 4  #4 Texas Southern 1 (TSU eliminated)
#3 California 2  #1 Texas A&M 1

Sunday May 31
#1 Texas A&M vs. #2 Coastal Carolina – 1:00PM
#3 California vs. TAMU/CCU winner – 7:00PM

Monday June 1
#3 California vs. TAMU/CCU winner – 7:30PM (if necessary)

Coral Gables Regional

Friday May 29
#3 Columbia 6  #2 East Carolina 3
#1 Miami-FL 6  #4 Florida International 2

Saturday May 30
#4 Florida International 2  #2 East Carolina 0 (ECU eliminated)
#1 Miami-FL 8  #3 Columbia 3

Sunday May 31
#3 Columbia vs. #4 Florida International – 1:00PM
#1 Miami-FL vs. Columbia/FIU winner – 7:00PM

Monday June 1
#1 Miami-FL vs. Columbia/FIU winner – 7:00PM (if necessary)

Dallas Regional

Friday May 29
#2 Oregon State 5  #3 Texas 4
#4 Virginia Commonwealth 7  #1 Dallas Baptist 2

Saturday May 30
#1 Dallas Baptist vs. #3 Texas – PPD
#2 Oregon State vs. #4 Virginia Commonwealth PPD

Sunday May 31
#1 Dallas Baptist vs. #3 Texas – 1:00PM
#2 Oregon State vs. #4 Virginia Commonwealth – 5:00PM
DBU/Texas winner vs. OSU/VCU loser – 9:00PM

Monday June 1
W G4/W G5 – 4:00PM
W G4/W G5 – 8:00PM (if necessary)

Fort Worth Regional

Friday May 29
#2 NC State 3  #3 Stony Brook 0
#1 TCU 10  #4 Sacred Heart 0

Saturday May 30
#3 Stony Brook 11  #4 Sacred Heart 6 (SHU eliminated)
#2 NC State 5  #1 TCU 4

Sunday May 31
#1 TCU vs. #3 Stony Brook – 3:30PM
#2 NC State vs. TCU/Stony Brook winner – 8:00PM

Monday June 1
#2 NC State vs. TCU/Stony Brook winner – 8:00PM (if necessary)

Fullerton Regional

Friday May 29
#2 Arizona State 7  #3 Clemson 4
#1 Cal State Fullerton 9  #4 Pepperdine 3

Saturday May 30
#4 Pepperdine 10  #3 Clemson 8 (Clemson eliminated)
#1 Cal State Fullerton 3 #2 Arizona State 2 (F/14)

Sunday May 31
#2 Arizona State vs. #4 Pepperdine – 7:00PM
#1 Cal State Fullerton vs. ASU/Pepperdine winner – 11:00PM

Monday June 1
#1 Cal State Fullerton vs. ASU/Pepperdine winner – 11:00PM (if necessary)

Gainesville Regional

Friday May 29
#3 South Florida 5  #2 Florida Atlantic 3
#1 Florida 19  #4 Florida A&M 0

Saturday May 30
#2 Florida Atlantic 8  #4 Florida A&M 1 (FAMU eliminated)
#1 Florida 8  #3 South Florida 2

Sunday May 31
#2 Florida Atlantic vs. #3 South Florida – 12:00PM
#1 Florida vs. FAU/USF winner – 4:00PM

Monday June 1
#1 Florida vs. FAU/USF winner – 7:00PM (if necessary)

Houston Regional

Friday May 29
#3 Louisiana-Lafayette 7  #2 Rice 6
#1 Houston 6  #4 Houston Baptist 4

Saturday May 30
#2 Rice 1  #4 Houston Baptist 0 (suspended T4)
#1 Houston vs. #3 Louisiana-Lafayette – PPD

Sunday May 31
#2 Rice 1  #4 Houston Baptist 0 (resumption T4) – 12:00PM
#1 Houston vs. #3 Louisiana-Lafayette – 4:00PM
Rice/HBU winner vs. Houston/ULL loser – 8:00PM

Monday June 1
W G4/W G5 – 2:00PM
W G4/W G5 – 7:00PM (if necessary)

Lake Elsinore Regional

Friday May 29
#3 Virginia 6  #2 USC 1
#4 San Diego State 4  #1 UC Santa Barbara 3

Saturday May 30
#2 USC 12  #1 UC Santa Barbara 3 (UCSB eliminated)
#3 Virginia 3 #4 San Diego State 1

Sunday May 31
#2 USC vs. #4 San Diego State – 6:00PM
#3 Virginia vs. USC/SDSU winner – 10:00PM

Monday June 1
#3 Virginia vs. USC/SDSU winner – 9:00PM (if necessary)

Los Angeles Regional

Friday May 29
#3 Maryland 3  #2 Mississippi 1
#1 UCLA 7  #4 Cal State Bakersfield 2

Saturday May 30
#4 Cal State Bakersfield 2  #2 Mississippi 1 (Ole Miss eliminated)
#3 Maryland 4  #1 UCLA 1

Sunday May 31
#1 UCLA vs. #4 Cal State Bakersfield – 7:00PM
#3 Maryland vs. UCLA/CSUB winner – 11:00PM

Monday June 1
#3 Maryland vs. UCLA/CSUB winner – 11:00PM (if necessary)

Louisville Regional

Friday May 29
#3 Michigan 10  #2 Bradley 5
#1 Louisville 7  #4 Morehead State 2

Saturday May 30
#2 Bradley 9  #4 Morehead State 4 (MSU eliminated)
#1 Louisville 4  #3 Michigan 3

Sunday May 31
#2 Bradley vs. #3 Michigan – 12:00PM
#1 Louisville vs. Bradley/Michigan winner – 4:00PM

Monday June 1
#1 Louisville vs. Bradley/Michigan winner – 6:00PM (if necessary)

Nashville Regional

Friday May 29
#3 Indiana 7  #2 Radford 1
#1 Vanderbilt 9  #4 Lipscomb 1

Saturday May 30
#2 Radford 5  #4 Lipscomb 2 (Lipscomb eliminated)
#1 Vanderbilt 6  #3 Indiana 4

Sunday May 31
#2 Radford vs. #3 Indiana – 4:00PM
#1 Vanderbilt vs. Radford/Indiana winner – 8:00PM

Monday June 1
#1 Vanderbilt vs. Radford/Indiana winner – 7:30PM (if necessary)

Springfield Regional

Friday May 29
#2 Iowa 3  #3 Oregon 1

Saturday May 30
#1 Missouri State 14  #4 Canisius 1
#3 Oregon 12  #4 Canisius 6 (Canisius eliminated)
#1 Missouri State 5  #2 Iowa 3

Sunday May 31
#2 Iowa vs. #3 Oregon – 3:00PM
#1 Missouri State vs. Iowa/Oregon winner – 8:00PM

Monday June 1
#1 Missouri State vs. Iowa/Oregon winner – 2:00PM (if necessary)

Stillwater Regional

Friday May 29
#2 Arkansas 8  #3 Oral Roberts 6
#1 Oklahoma State 5  #4 St. John’s 4

Saturday May 30
#4 St. John’s 10  #3 Oral Roberts 4 (ORU eliminated)
#2 Arkansas 7  #1 Oklahoma State 5

Sunday May 31
#1 Oklahoma State vs. #4 St. John’s – 1:00PM
#2 Arkansas vs. OSU/St. John’s winner – 7:00PM

Monday June 1
#2 Arkansas vs. OSU/St. John’s winner – 7:00PM (if necessary)

Tallahassee Regional

Friday May 29
#2 College of Charleston 7  #3 Auburn 6 (F/11)
#1 FSU 5  #4 Mercer 4 (F/10)

Saturday May 30
#3 Auburn 1  #4 Mercer 0 (Mercer eliminated)
#1 FSU 3  #2 College of Charleston 2

Sunday May 31
#2 College of Charleston vs. #3 Auburn – 12:00PM
#1 FSU vs. CofC/Auburn winner – 6:00PM

Monday June 1
#1 FSU vs. CofC/Auburn winner – 6:00PM (if necessary)

Advertisements

From → Sports

Leave a Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: